Nowatorskie urządzenie pozwoli zagospodarować parę o niskich parametrach na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ekonomicznej zakładu. 19 lutego w Kędzierzynie-Koźlu, w obecności przedstawicieli Grupy Azoty ZAK i Grupy ZAMKON realizującej zadanie, oficjalnie uruchomiono jego działanie w przemyśle.
- Cieszę się, że to właśnie w Kędzierzynie po raz kolejny możemy korzystać z innowacyjnego i nowatorskiego rozwiązania, które wspomoże naszą produkcję. Co więcej, umiejętne wdrożenie projektu przeciera polskiemu przemysłowi ścieżkę wykorzystania tego jedynego w Polsce i Europie wschodniej urządzenia. Jesteśmy otwarci na partnerstwo w tego typu projektach, traktując je jako szansę na podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki i wzmacnianie współpracy obszarów chemii i energetyki. Pracujemy, by stawać się liderem innowacyjnych wdrożeń i rozwiązań, definiującym innowacyjność m.in. jako odwagę do podejmowania wyzwań oraz głębszą relację w obszarze biznesu, nauki i badań – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Grupa Azoty ZAK to polski lider innowacji w segmencie chemii specjalistycznej. Innowacyjne plany i konkretne kierunki rozwoju zostały wpisane w przyjętą w spółce „Strategię Rozwoju Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. 2015 – 2020 oraz w perspektywie 2025”. Na badania i rozwój w obszarze oxo spółka przeznaczy w bieżącym roku ponad 1% przychodów. Do roku 2020 planuje wydać ok. 100 milionów złotych na ten cel.
W spółce powołane zostało Centrum Aplikacji OXO i Polimerów, którego zadaniem jest wychwytywanie potrzeb rynkowych, analiza potencjału projektów badawczych oraz efektywne stosowanie innowacyjnych technologii w zakładzie. Głosem eksperckim wspierającym zarząd w tych działaniach jest powołana w grudniu 2015 roku Rada Innowacyjności, złożona z przedstawicieli uczelni wyższych i najlepszych branżowych specjalistów. Grupa Azoty ZAK ma już w swoim portfolio innowacyjne produkty, m.in. nieftalanowy plastyfikator Oxoviflex® - oparty na polskiej technologii, opracowany we współpracy ze środowiskiem naukowym. W najbliższym czasie Grupa Azoty ZAK planuje złożenie kilku projektów do programu INNOCHEM.
Grupa Azoty ZAK to firma wyróżniona w 2015 r. nagrodą Diament Polskiej Chemii w kategorii Lider Innowacji.
Grupa Zamkon, wyłączny dystrybutor urządzeń Heliex Power, to producent armatury przemysłowej, obecny na rynku od ponad 25 lat.