W konkursie corocznie startują trzyosobowe drużyny, wspierane przez kibiców – kolegów i koleżanki ze szkolnych ław. Z każdym rokiem zainteresowanie uczestnictwem rośnie, co przekłada się na rekordowe frekwencje. – Udział tak wielu szkół, również spoza Kędzierzyna-Koźla, utwierdza nas w przekonaniu, że warto wspierać inicjatywy takie jak „Chemiczna głowa”. To również dowód na to, że nasze miasto jest miastem chemii nie tylko ze względu na działanie dużych przedsiębiorstw, ale również edukację chemiczną, która dzięki wysiłkom uczniów i kadry naukowej jest na bardzo wysokim poziomie – podkreślił Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. - W imieniu spółki życzę powodzenia w dzisiejszych zmaganiach i mam nadzieję, że dla wielu będą one inspiracją do wyboru kierunku chemicznego w dalszej edukacji – dodał Artur Kamiński podczas oficjalnego otwarcia konkursu.
Chemiczna rywalizacja składa się z zadań pisemnych oraz praktycznych, do których drużyny przystępują w szkolnym laboratorium. Nagrody główne w konkursie są przyznawane pięciu zespołom z najlepszymi wynikami. W tym roku w czołówce znaleźli się uczniowie z: PSP nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu, PSP nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu, Publicznego Gimnazjum w Zdzieszowicach, PSP w Jemielnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie.
Konkurs „Chemiczna głowa” to jedna z wielu inicjatyw edukacyjnych, wspieranych przez Grupę Azoty ZAK S.A. Spółka sprawuje mecenat nad kierunkami chemicznymi i technicznymi na trzech poziomach kształcenia - począwszy od gimnazjum aż do poziomu uczelni wyższych, oferując studentom możliwość realizacji praktyk i staży oraz realizując ogólnopolski program Ambasador Marki Grupa Azoty. Ponadto Spółka ma istotny udział w reaktywacji w 2012 roku kierunku chemicznego w Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu i do dziś sprawuje nad nim patronat.