Grupa Azoty ZAK S.A. przekazała Samodzielnemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Białej w województwie opolskim darowiznę w wysokości blisko 90 tys. zł na rzecz dalszej walki z koronawirusem. Środki te zostaną przeznaczone na zakup łóżek do intensywnej terapii dla najciężej chorych pacjentów.
17 maja 2021 roku w Białej nastąpiło podpisanie umowy darowizny, na mocy której Grupa Azoty ZAK S.A. przekaże szpitalowi kwotę 89.910,00 zł, która w całości zostanie przeznaczona na zakup trzech łóżek z wagą „Eleganza Optimum”.
Wsparcie jest kolejnym elementem kompleksowego działania walki z pandemią realizowanego przez kędzierzyńską spółkę, która do tej pory przeznaczyła już ponad 750 tys. na rzecz uruchomienia laboratorium do diagnostyki koronawirusa - zakup respiratorów i kardiomonitorów oraz sukcesywnie przekazuje podchloryn sodu w celu dezynfekcji ścieków w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Placówka, do której tym razem trafiło wsparcie, jest szpitalem II stopnia referencyjności do leczenia COVID-19. Zakupiony sprzęt posłuży do leczenia najciężej chorych pacjentów nie tylko w związku z koronawirusem, ale także podczas trudnych przebiegów innych chorób.
- W Grupie Azoty zdajemy sobie sprawę, że wspierając walkę z COVID-19 nie możemy poprzestać jedynie na reagowaniu na bieżącą sytuację. Dlatego staramy się jak najlepiej wykorzystać potencjał szpitali, które oprócz leczenia zakażonych koronawirusem mogą pomagać innym pacjentom – mówił prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Artur Kamiński.
Łóżka do intensywnej terapii, które trafią do szpitala w Białej, posiadają wszelkie zaawansowane technologicznie rozwiązania i udogodnienia. Dzięki nim możliwa będzie współpraca z RTG bez konieczności przemieszczania pacjenta, posiadają między innymi precyzyjny system ważenia - efektywny przy karmieniu pozajelitowym, alarm opuszczenia sprzętu, a także funkcję autoregresji segmentów plecy i uda - zapobiegającą powstawaniu odleżyn.
W związku z pandemią Grupa Azoty ZAK S.A. podjęła wyzwanie nie tylko zwalczania choroby, ale również reagowania na jej skutki. Zarząd Spółki pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami władz samorządowych i rządowych, monitorując sytuację w regionie.